ارسال مطلب |    جستجوی پیشرفته |    پیوندها |    درباره ما |    نقشه سایت |    تماس با ما |    دوشنبه، 29 آبان 1396 - 07:35  

ریسک ارزهای رمزی بالاست، خریداران احتیاط کنند - اخبار پولی مالی

 صفحه اول |    بانک |    بورس |    بیمه |    مالی تک |    اخبار طلا و ارز |    انرژی|    اقتصاد مقاومتی |    استانها |    دیگر حوزه ها |    | English  
   
   آخرین مطالب  

  محموله های اهدایی ایران کیش بین زلزله زدگان توزیع شد


  کمک رسانی به زلزله زدگان توسط کارکنان بانک کشاورزی


  اقلام اهدایی کارکنان بانک دی به مناطق زلزله زده ارسال شد


  سیف به استانداران نامه نوشت


  بیمه کوثر خسارت زیان‌دیدگان زلزله غرب کشور را پرداخت می کند


  فرصت تعاملات بیشتربانک صادرات،شرکت خوارزمی وایران کیش مهیاست


  خسارت بیمه گذاران مناطق زلزله‌زده پرداخت می شود


  بانک سامان در مناطق زلزله‌زده مدرسه و درمانگاه می‌سازد


  بازدید رئیس مجلس از بیمارستان‌ صحرایی پاسارگاد در مناطق زلزله‌زده


  اختصاص تسهیلات به زلزله‌دیدگان براساس تصمیمات شورای هماهنگی بانک ها


  نقل و انتقال 607 میلیون دلار توسط شعبه فرانکفورت بانک سپه


  هفت بانک عامل پرداخت تسهیلات ویژه زلزله زدگان غرب کشور شدند


  کمک یک میلیارد ریالی بیمه سرمد به زلزله زدگان


  بودجه هدایای نوروزی بیمه البرز به آسیب‌دیدگان زلزله غرب اهدا شد


  مشارکت بانک شهر درساخت مدارس مناطق زلزله زده استان کرمانشاه


  کمک 5 میلیارد ریالی کارکنان بانک کشاورزی به زلزله زدگان غرب کشور


  گسترش کمک‌های بانک‌پاسارگاد به مجروحان و خسارت‌دیدگان زلزله


  پرداخت یک میلیارد تومان خسارت به زلزله زدگان سر پل ذهاب


  کمک دو میلیاردوپانصد میلیون ریالی بانک ایران زمین به زلزله زدگان


  بانک اقتصاد نوین 35 میلیارد ریال به زلزله زده گان کمک کرد


- اندازه متن: + -  کد خبر: 65619صفحه نخست » خبر اولدوشنبه، 22 آبان 1396 - 14:31
بانک مرکزی هشدار داد :
ریسک ارزهای رمزی بالاست، خریداران احتیاط کنند
ریسک ارزهای رمزی بالاست، خریداران احتیاط کننداخبارپولی مالی- بانک مرکزی به مردم هشدار داد که به خاطر وجود نوسانات در معامله با ارزهای رمزی و ریسک بالا، نسبت به انجام مبادلات با احتیاط عمل کنند.
  

به گزارش اخبار پولی مالی- ناصر حکیمی، مدیر فناوری های نوین بانک مرکزی در جمع خبرنگاران درباره جزییات بحث پول های الکترونیک و ارزهای رمزی گفت: بانک مرکزی در حال بررسی و رصد جزییات مبادلات با ارزهای رمزی است اما هنوز به جمع بندی کامل در این زمینه نرسیده است.
وی با اعلام این مطلب که مبادلات با ارزهای رمزی به خاطر ریسک و نوساناتی دارد، خاطر نشان کرد: مردم باید در مواجهه با تبلیغات و بازاریابی هایی که دراین زمینه می شود، با آگاهی و احتیاط عمل کرده تا متضرر نشوند.
حکیمی همچنین اظهار داشت: بانک مرکزی نمی تواند این ارزها را ممنوع کند و تنها می تواند با هشدار دادن به مردم آن ها نسبت به کلاهبرداری ها و نوسانات حساب نشده آن آگاه کند. ضمن این که ویژگی ارزهای رمزی غیر متمرکز بودن و آزاد بودن آن است و نمی توان مانع مبادلات آن ها شد و فقط می توان نسبت به ریسک آن هشدارداد.  
مدیر فناوری های نوین بانک مرکزی تاکید کرد: بانک مرکزی در حال بررسی و مطالعه و جوانب این مقوله بوده و سیاست گذاری رسمی در حال تدوین است و به محضی که به نتیجه برسد اعلام خواهد شد.
 معاون بانک مرکزی با بیان اینکه با نهادهای نظارتی در خصوص خرید و فروش ها مذاکراتی صورت گرفته، افزود: اما باید توجه داشت که در مورد موسسات اعتباری غیرمجاز نیز بانک مرکزی نهادهای نظارتی را در جریان گذاشته بود ولی در عمل اتفاق دیگری افتاد. البته تقاضای موثر باید کم شود و ما به مردم هشدار می دهیم و نمی توانیم سکوت کنیم. 
حکیمی همچنین هشدار داد: بیت کوین ممکن است تبدیل به تجربه ای مانند گلدکوئیست شود و ابزار مطمئنی محسوب نمی شود. ضمن این که شبکه هایی هستند که ادعا می کنند به بیت کوئن وصل هستند و با فروش کوپن و ژتون اقدام به کلاهبرداری می کنند.
وی در باره پولشویی با استفاده از بیت کوین گفت: اولویت اول ما بحث این است که استفاده از بیت کوین با قانون مبارزه با پولشویی تطبیق داشته باشد؛ پس استفاده از این ابزار نباید به ابزاری برای تامین مالی تروریسم تبدیل شود و حتما قوانین را رعایت بین المللی خواهیم کرد.
مدیر فناوری های نوین بانک مرکزی در خصوص ارزهای رمزینه محلی نیز گفت: ممکن است به این تصمیم برسد که ارز رمزینه نیز به صورت انحصاری در اختیار بانک مرکزی باشد و آنگاه ممکن است که بیت کوین را به صورت اسکناس منتشر کنیم.
حکیمی درباره سیاست اخیر بانک مرکزی درباره فن آوری های مالی یا فین تک ها گفت: بانک مرکزی براساس بررسی ها و تجربیات بین المللی در زمینه فین تک ها، سیاست نامه ای را درباره این موضوع تهیه و ارائه کرد. ضمن این که با ارائه این سیاست نامه، چارچوب ها برای یک سال و نیم آینده مشخص و دیدگاه بانک مرکزی در این زمینه در قالب این سیاست نامه اعلام شد.
 وی با بیان اینکه، سیاست های کلی دارای ۶ سند است، اظهارداشت: سند اول در تیرماه به نام پرداخت ساز ارایه شد که بر اساس آن فین تک هایی ایجاد می شود که اطلاعات مربوط به پرداخت را توسعه می دهند.
معاون بانک مرکزی، پرداخت یار را دومین سندی اعلام کرد که در مهرماه ارایه شد و در این خصوص گفت: امکان استفاده از خدمات پذیرش کارت ها توسط فین تک فراهم شد. وی ادامه داد: پرداخت بان به عنوان سند سوم چند روز آینده ابلاغ می شود که بر اساس آن فین تک هایی که ریز مقدارها را پوشش می دهند مثل کیف پول خُرد و غیره را در  بر می گیرد.
وی همچنین اعلام کرد: سند چهارم اواخر دی ماه ابلاغ می شود که حساب یار نامیده می شود. حکیمی تصریح کرد: حساب یار نرم بین المللی است و بر همین اساس آپ هایی ایجاد می شود که مدیریت حساب در بانک های مختلف را فراهم می کند.
 
حکیمی سند پنجم را در زمینه ارزهای رمزینه عنوان کرد و افزود: ارزهای رمزینه مثل بین کوین که بانک مرکزی در نظر دارد تا پایان سال ۹۷ سیاست خود را در این زمینه اعلام خواهد کرد. وی ادامه داد: بانک مرکزی برای فعالیت در زمینه پول های رمزی باید چارچوب و سیاست نامه ای را تهیه و ارائه کند که دارای دو بخش است. بخش اول دیدگاه بانک مرکزی درباره پول های رمزی و بخش دوم طرح بومی سازی ارزهای رمزی است.
معاون بانک مرکزی سند ششم را در زمینه فین تک ها عنوان کرد و افزود: تاکنون فین تک ها تنها در زمینه پرداخت و یا برخی خدمات بانکی در حال فعالیت بودند اما با توجه به اینکه این موضوع یک فرصت طلایی برای گسترش ‌ ارائه خدمات به روز بانکی است، بانک مرکزی در نظر دارد تا فین تک ها را به سمت تامین مالی خُرد و ارائه تسهیلات به آحاد مردم هدایت کند.
وی در پاسخ به  سوال خبرنگار اخبار پولی مالی  که آیا امکان اینکه ایران ارز رمزی مخصوص به خود را داشته باشد وجود دارد گفت: در حال حاضر چین دنبال این قضیه است و باید در نظر داشت که چین بزرگترین صادر کننده دنیاست و معاملات تجاری وسیعی دارد و احتمال پذیرش آن وجود دارد.
ایران اگر بخواهد این کار را بکند باید فضای مبادلات بین المللی را در نظر بگیرد .اگر فضای بین المللی و تجارت خارجی برای این امر مهیا باشد میتوان به تولید ارز ملی پرداخت و وارد مبادلات بین المللی کند و بانک مرکزی در حال بررسی این موضوع است.

 

   
  

اخبار مرتبط:

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
©اخبار پولی مالی 1389
پشتیبانی توسط: خبرافزار